Ahoj děti.
Povím vám, co se přihodilo v naší školce. Naše mateřská škola se nachází ve městě Jindřichův Hradec v Jáchymově ulici u rybníka Vajgar. Mezi Vajgarem a plotem naší zahrady je svah se spoustou stromů. Za plotem najdete jehličnaté smrky a modříny a listnaté břízy, javory, lísku, duby a na naší zahrádce roste třešeň a jabloně. V korunách těchto stromů žije mnoho ptáčků a také veverek. Vidíme je každý den, jak čiperně běhají po kmenech stromů, skáčou z větve na větev a také běhají po naší zahrádce. Vypadá to, že si hrají jako děti na honěnou, ale ve skutečnosti taková veverka většinu dne shání potravu. Pochutnává si nejčastěji na semínkách šišek, ale má ráda i žaludy, pupeny stromů a také si smlsne na ovoci, či chytí nějakou tu mouchu. Část potravy si ukládá do různých dutin a škvírek, aby až přijde zima, neměla hlad. Však víte, že občas najdeme kolem průlezek schované oříšky.
A to si takhlejedna z těch veverek schovala do dutiny velkého smrku žaludy a v zimě, když byl sníh, chodila si na ně pochutnávat. Schroupala je všechny, až na jeden jediný poslední žalud, který zapadl do škvírky a veverka jej přehlédla. Žalud marně čekal, že ho veverka schroupe a on se stane její součástí a bude se s ní prohánět po stromech a po školkové zahrádce a bude pozorovat děti, jak si na té zahradě hrají. Ale to se nestalo, a tak byl žalud sám a smutný.
„Kdybych byl alespoň na zemi, mohl bych zapustit kořínky a vyrostl by ze mě nový dub, ale tady v té škvíře nemohu vůbec nic. Venku běhají a dovádějí děti, veverky si skáčou po stromech, mladé doubky třepotají lupínky a já…., já jsem tak sám a tak smutný!“
Takhle snil a naříkal zapadlý žalud a byl stále smutnější a smutnější. A víte děti, že když si někdo něco moc přeje, že se mu to někdy může splnit? Nevím, jak se to stalo, ale jednou v noci za úplňku se najednou žalud začal měnit. Rostly mu malé ručičky a nožičky a také oči, nos, pusinka a dokonce i ouška, která vypadala úplně stejně jako ty veverčí. No stal se z něho takový žaludovoveverčí skřítek. Vydrápal se ze své škvírky na větev smrku a volal.
„Veverky, halo, zrzečky i vy černokožíškové, halo, já jsem skřítek, pojďte si se mnou hrát.“
Jenže, jak jsem vám už říkala, veverky musí skoro celý den shánět potravu a na hraní nemají čas.
„Hej ty, jak se jmenuješ skřítku? My na tebe nemáme čas, ale každý den sem na zahrádku chodí děti ze školky, tak by sis mohl hrát s nimi. Slyšíme, jak na sebe na zahrádce volají Matýsku, Adámku, Violko, Maruško. Tak jestli se s nimi chceš skamarádit, měl by ses také asi nějak jmenovat. Uši máš sice jako my veverky, ale veverka nejsi, tak po našem se jmenovat nemůžeš.“
„Ale já nevím jak se mám jmenovat, já žádná jména neznám“, vzdychal skřítek.Veverka se zamyslela a pak řekla: „Mě se líbí jméno Terka, veverka Terka, tak si někdy říkám, pěkné, že? Ale to se pro skřítka nehodí. Už to mám! Nápad! Často sem do školky jezdí auta s různými krabicemi a obálkami a já vždycky slyším, jak pan řidič volá přes plot – prosím vás, jste školka jáchymovka? A paní učitelky nebo kuchařky volají že ano, že jsou jáchymovka. Tak nemohl bys být skřítek Jáchymáček, když sem také patříš? A už mě nezdržuj, musím shánět žaludy a oříšky, zima se blíží!“
„To by šlo, to se mi líbí, to se mi mooc líbí. Děkuju, veverko Terko! Tak děti a jsem skřítek Jáchymáček. Budu tu s vámi ve vaší školce a budu váš nový kamarád a už se těším, až si budeme spolu hrát!“
Děti! Máme nového školkového kamaráda. Takový skřítek je moc mrňavý a je sotva vidět, ale nechal nám tu svůj obrázek. Kdo má bystrá očka, jistě ho ve školce vypátrá. Tak to zkuste, já jsem ho už našla. A to jeho hledání je vlastně první Jáchymáčkova hra a já se těším, jaké další hry a zábavy pro nás vymyslí.
Pokud se ti příběh líbil, můžeš si Jáchymáčka i veverku Terku vybarvit.
Pokud si nějaký úkol nebudete moci vytisknout, zastavte se ve školce, kde jsem pro vás připravil sluníčkovou krabici, ve které najdete všechny moje pracovní listy.
Jako zpětná vazba bude fungovat e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kam můžete posílat své výtvory, vyplněné pracovní listy, popřípadě vaše náměty na další činnosti pro ostatní rodiče.
Váš Jáchymáček